Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Free shipping from €95

Andere Styles dieser Serie

You might like this too

Skip product gallery
Discount
Tierbedarf WOLTERS cat & dog GmbH
Professional Escape-Proof Harness

Variants from €14.69
Sale price: €30.89 Regular price: €51.49 MSRP
Discount
Professional Geschirr WOLTERS cat & dog GmbH
Professional harness

Variants from €11.99
Sale price: €12.89 Regular price: €21.49 MSRP
Discount
Professional Halsband WOLTERS cat & dog GmbH
Professional collar

Sale price: €5.19 Regular price: €7.99 MSRP
Discount
Professional Führleine extra lang WOLTERS cat & dog GmbH
Professional standard lead – extra long

Variants from €10.49
Sale price: €23.99 Regular price: €39.99 MSRP

Produktempfehlungen

You might like this too

Skip product gallery
Wolf's Nature Trainingssnack Hirsch WOLTERS cat & dog GmbH
Wolf's Nature Training Treat Deer

Content: 0.1 kg (€53.90 / 1 kg)

Regular price: €5.39
Lucky-Pet Natur Fleischstreifen – Känguru WOLTERS cat & dog GmbH
Lucky-Pet Natural Meat Strips – Kangaroo

Content: 0.1 kg (€75.90 / 1 kg)

Variants from €7.19
Regular price: €7.59
Tip
Wolf's Nature Wilde Wurst Ziege WOLTERS cat & dog GmbH
Wolf's Nature Wild Sausage Goat

Content: 0.4 kg (€12.48 / 1 kg)

Variants from €3.99
Regular price: €4.99
DAUERKAUER Fischkauer Ostsee-Sprotten luftgetrocknet WOLTERS cat & dog GmbH
DAUERKAUER Fish Chews Baltic Sprats Air-Dried

Content: 0.06 kg (€66.50 / 1 kg)

Regular price: €3.99
Tierbedarf WOLTERS cat & dog GmbH

Wie sitzt das Hundegeschirr richtig? Diese Punkte solltest du beachten.


Hundephysiotherapeutin Martina Flocken erklärt, wie Geschirr und Halsband richtig sitzen und den Hund nicht einschränken.