Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Free shipping from €95

 WOLTERS cat & dog GmbH

Verm-X

Verm-X offers crunchy herbal treats for dogs that can be easily integrated into their daily feeding routine. The recipe combines a selected herbal blend with prebiotic FOS and MOS and has been developed to support a balanced gut flora. Thanks to the convenient snack form, Verm-X treats can be easily dosed according to your dog's body weight.
more infos

Filter products

 WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Verm-X Flea & Tick

Content: 0.07 kg (€355.71 / 1 kg)

Regular price: From €24.90
 WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Verm-X Herbal Mixture for Dogs

Content: 0.25 l (€127.96 / 1 l)

Regular price: From €31.99
Tierbedarf WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Verm-X Treats for Dogs

Content: 0.1 kg (€131.90 / 1 kg)

Regular price: From €13.19
Tierbedarf WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Verm-X Treats for Cats

Content: 0.06 kg (€174.83 / 1 kg)

Regular price: From €10.49
 WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Verm-X Pellets for Small Animals

Content: 0.18 kg (€62.72 / 1 kg)

Regular price: From €11.29
Tierbedarf WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Verm-X Herbal Mix for Horses & Ponies

Content: 0.25 l (€117.56 / 1 l)

Regular price: From €29.39
Tierbedarf WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Verm-X Pellets for Horses & Ponies

Content: 0.25 kg (€95.96 / 1 kg)

Regular price: From €23.99
Tierbedarf WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Verm-X Powder for Horses & Ponies

Content: 0.32 kg (€196.84 / 1 kg)

Regular price: From €62.99
 WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Verm-X Herbal Mixture for Poultry

Content: 0.25 l (€121.96 / 1 l)

Regular price: From €30.49
 WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Verm-X Pellets for Poultry

Content: 0.25 kg (€83.96 / 1 kg)

Regular price: From €20.99
 WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Verm-X Pellets for Alpacas & Llamas

Content: 1.5 kg (€39.99 / 1 kg)

Regular price: From €59.99
 WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Verm-X Pellets for Cows

Content: 1.5 kg (€37.93 / 1 kg)

Regular price: €56.90
 WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Verm-X Pellets for Sheep & Goats

Content: 1.5 kg (€41.99 / 1 kg)

Regular price: From €62.99
 WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Verm-X Pellets for Pigs

Content: 0.75 kg (€57.32 / 1 kg)

Regular price: From €42.99
Instagram

WOLTERS
on Instagram

Follow us on Instagram

Verm-X for Dogs – Herbal Treats for Daily Feeding

Verm-X treats combine the uncomplicated feeding of a crunchy dog snack with a selected herbal recipe. The complementary feed is designed for daily administration and can be fed just like a regular treat. This makes Verm-X particularly suitable for dog owners looking for a practical addition to their usual dog food.

The recipe includes cinnamon, garlic, thyme, peppermint, fennel, cleavers, nettle, smooth elm, bitter wood, and cayenne pepper, among others. The herbal mixture is complemented by prebiotic fructo-oligosaccharides and mannan-oligosaccharides, abbreviated as FOS and MOS. These components are commonly used in complementary feed aimed at a balanced diet and gut flora.

What is Verm-X for Dogs?

The Verm-X treats are a complementary feed for dogs. These small, crunchy snacks are intended for regular feeding and are dosed according to the dog's body weight. They can be given directly from the hand or mixed into the regular dog food.

Due to their practical form, there is no need to measure out powder or liquid. This simplifies daily use and makes Verm-X an uncomplicated food supplement for on-the-go. The treats should be given according to the feeding recommendation of the specific product.

What Ingredients are in Verm-X Treats?

The Verm-X dog treats are based on brown rice, poultry meal, sugar beet pulp, poultry fat, potatoes, and potato starch, among other ingredients. Additionally, they contain brewer's yeast, chicken broth, dried seaweed, salmon oil, vitamins, minerals, green tea, as well as prebiotic FOS and MOS.

What characterises Verm-X is the included herbal mixture of various plant components. These include cinnamon, garlic, true thyme, peppermint, fennel, burdock, cleavers, nettle, smooth elm, bitter wood, and cayenne pepper.

Since the treats contain rice, poultry ingredients, and salmon oil, they are neither grain-free nor vegetarian. If there are known food allergies or intolerances, the complete composition should be carefully checked before feeding.

How are Verm-X Treats Given?

Verm-X treats are intended for daily feeding. The recommended amount is based on the dog's body weight. Small dogs receive fewer treats compared to medium or large dogs. The feeding recommendation on the respective product packaging is always authoritative.

The snacks can be given individually as a daily ritual or mixed into the usual meal. For puppies, older dogs, animals with pre-existing conditions, or dogs receiving medication, the introduction of a new dietary supplement should be discussed with a veterinarian beforehand.

Consider Verm-X when calculating the daily food quantity. Complementary feeds and functional dog snacks provide additional energy and should not be offered unlimited alongside the normal food ration.

Aren't Verm-X Treats a Natural Dewormer?

Verm-X is offered in connection with gut flora and gut hygiene. However, the treats are a complementary feed and not an approved veterinary medicine for treating worm infestations. Therefore, feeding does not replace a veterinary diagnosis or necessary deworming treatment.

Whether and how often your dog should be checked or treated for intestinal parasites depends on age, housing, feeding, and individual risk of infection. Regular stool examinations can help detect a possible parasite infestation. You should coordinate the appropriate examination and treatment plan with your veterinary practice.

Which Dogs is Verm-X Suitable For?

The Verm-X herbal treats are generally suitable for dogs that accept a crunchy food supplement well and tolerate the included ingredients. Due to the weight-dependent dosage, they can be used for dogs of varying sizes.

For dogs with known intolerances to poultry, rice, fish, or any component of the herbal mixture, the treats may not be suitable. It is also advisable to introduce new complementary feeds slowly and monitor individual tolerance in dogs with very sensitive digestive systems.

What Distinguishes Verm-X from Regular Dog Snacks?

Common dog treats are usually fed as a reward during training or as a small indulgence in between. In contrast, Verm-X is designed as a complementary feed with a specified daily feeding recommendation. The selected herbal mixture and the included prebiotic FOS and MOS are central.

The snack form makes application particularly easy. At the same time, you should not use Verm-X like a freely dosed training treat, but rather adhere to the recommended daily amount. For frequent rewards during training, additional, particularly small and low-calorie dog snacks are more suitable.

How to Properly Store Verm-X?

Store the Verm-X treats in a dry, cool place, protected from direct sunlight. Seal the packaging carefully after each use to keep the snacks as crunchy as possible for as long as possible. Like any feed, they should be stored out of the reach of your dog.

Before feeding, check the best before date and do not use the product if its smell, appearance, or texture has changed significantly. Fresh drinking water should always be available for your dog.

Discover Verm-X Treats for Dogs at WOLTERS

With Verm-X, you get an easy-to-dose complementary feed in the form of crunchy dog treats. The combination of a versatile herbal mixture, prebiotic FOS and MOS, and the practical snack form allows for uncomplicated integration into daily feeding routines. Choose the appropriate pack size and note the dosage according to your dog's body weight for daily administration.