Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Free shipping from €95

Tierbedarf WOLTERS cat & dog GmbH

Cat

Discover selected cat supplies for delightful meals and a tidy feeding area. Our range includes tasty wet and dry food, delicious cat treats, stylish cat bowls, as well as practical bowl mats and lick mats. This way, you can find suitable products for a balanced diet, small moments of indulgence, and everyday life with your cat.
more infos

Filter products

DAUERKAUER Fischkauer Blauer Wittling WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

DAUERKAUER Fish Chew Blue Whiting

Content: 0.15 kg (€46.60 / 1 kg)

Regular price: €6.99
DAUERKAUER Fischkauer Hering-Dorsch Leckerli WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

DAUERKAUER Fish Chews Herring-Cod Treats

Content: 0.085 kg (€58.71 / 1 kg)

Regular price: €4.99
DAUERKAUER Fischkauer Lachs-Dorsch Leckerli WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

DAUERKAUER Fish Chew Salmon-Cod Treats

Content: 0.085 kg (€58.71 / 1 kg)

Regular price: €4.99
DAUERKAUER Fischkauer Ostsee-Sprotten luftgetrocknet WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

DAUERKAUER Fish Chews Baltic Sprats Air-Dried

Content: 0.06 kg (€66.50 / 1 kg)

Regular price: From €3.99
DAUERKAUER Fischkauer Seefischstreifen WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

DAUERKAUER Fish Chew Sea Fish Strips

Content: 0.08 kg (€62.38 / 1 kg)

Regular price: €4.99
Cat's Nature Flussbarsch-Sticks WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Cat's Nature Zander Sticks

Content: 0.05 kg (€73.80 / 1 kg)

Regular price: €3.69
Cat's Nature Hähnchen-Sticks WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Cat's Nature Chicken Sticks

Content: 0.05 kg (€73.80 / 1 kg)

Regular price: €3.69
Fish4Cats Finest Sardine mit Makrele WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Fish4Cats Finest Sardine with Mackerel

Content: 0.07 kg (€19.86 / 1 kg)

Regular price: €1.39
Fish4Cats Finest Sardine mit Muschel WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Fish4Cats Finest Sardine with Mussel

Content: 0.07 kg (€19.86 / 1 kg)

Regular price: €1.39
Fish4Cats Finest Makrele mit Garnelen WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Fish4Cats Finest Mackerel with Shrimp

Content: 0.07 kg (€19.86 / 1 kg)

Regular price: €1.39
Fish4Cats Finest Sardine mit Garnelen WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Fish4Cats Finest Sardine with Prawns

Content: 0.07 kg (€19.86 / 1 kg)

Regular price: €1.39
Fish4Cats Finest Makrele mit Sardellen WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Fish4Cats Finest Mackerel with Anchovies

Content: 0.07 kg (€19.86 / 1 kg)

Regular price: €1.39
Fish4Cats Finest Sardine mit Sardellen WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Fish4Cats Finest Sardine with Anchovies

Content: 0.07 kg (€19.86 / 1 kg)

Regular price: €1.39
Fish4Cats Finest Makrele mit Tintenfisch WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Fish4Cats Finest Mackerel with Squid

Content: 0.07 kg (€19.86 / 1 kg)

Regular price: €1.39
Fish4Cats Finest Thunfischfilet mit Käse WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Fish4Cats Finest Tuna Fillet with Cheese

Content: 0.07 kg (€19.86 / 1 kg)

Regular price: €1.39
Tip
Fish4Cats Finest Thunfischfilet mit Lachs WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Fish4Cats Finest Tuna Fillet with Salmon

Content: 0.07 kg (€19.86 / 1 kg)

Regular price: €1.39
Fish4Cats Finest Thunfischfilet mit Krabben WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

Fish4Cats Finest Tuna Fillet with Crab

Content: 0.07 kg (€19.86 / 1 kg)

Regular price: €1.39
Instagram

WOLTERS
on Instagram

Follow us on Instagram

Cat Supplies for Nutrition and Feeding Area

Cats have individual needs regarding their food and feeding area. While some cats prefer juicy wet food, others enjoy crispy dry food or a selected cat treat. A suitable bowl and an easy-to-clean environment also contribute to pleasant mealtimes.

At WOLTERS, you will find selected cat supplies relating to nutrition, rewards, and feeding. The range includes cat food, cat treats, cat bowls, bowl mats, and lick mats. This allows you to design your cat's feeding area in a practical yet attractive way.

Which Cat Food is Right for Your Cat?

When choosing the right cat food, you should consider your cat's age, activity level, body weight, and individual preferences. Known allergies, intolerances, or special dietary requirements may also play a role. It is crucial that the chosen product matches your cat’s life stage and provides the necessary nutrients.

A complete feed is formulated to provide the daily nutrient supply when fed according to the recommendation. Complementary feeds, on the other hand, are intended only as part of the diet and need to be combined with other feed. Always pay attention to the labeling of the respective cat food.

Wet Food for Cats with Fish

Cat wet food has a high moisture content and thereby contributes to daily fluid intake. In the WOLTERS range, you will find selected fish meals for cats, including tuna fillet, mackerel, or sardines. Depending on the variety, these are combined with additional ingredients such as salmon, shrimp, crabs, mussels, or seaweed.

The different flavours provide variety in the feeding bowl. Before feeding, check whether the respective variety is a complete or complementary feed. A complementary feed should not be used permanently as the sole source of nutrition.

Serve wet food at room temperature and store opened packages in the refrigerator according to the manufacturer's instructions. Uneaten leftovers should be removed from the bowl promptly, especially in warm temperatures.

Choosing the Right Dry Food for Cats

Dry food is easy to portion and store cleanly. It can be used as a complete meal, depending on its labeling, or as part of a mixed feeding approach. In mixed feeding, the cat receives both wet and dry food.

Since dry food contains very little moisture, fresh drinking water should be available for your cat at all times. Many cats prefer multiple water stations set up a little distance from the feeding area. Regularly changing the water can also improve acceptance.

Initially, follow the feeding recommendation on the packaging for portioning. Then adjust the amount based on your cat's weight, activity level, living conditions, and physical development. The recommended amounts are guidelines and do not replace regular weight checks.

Cat Treats for Rewards and Shared Moments

Cat treats are suitable as small rewards, for entertainment, or for special indulgent moments. At WOLTERS, you will find various snacks with selected animal protein sources and flavours such as fish, poultry, venison, rabbit, or kangaroo.

For cats with known food intolerances, it is worthwhile to closely examine the composition. The designation of a flavour does not automatically mean that it contains only that single protein source. Therefore, always check the complete ingredient list of the respective cat snack.

Treats should only account for a limited portion of the daily food intake. Deduct the energy from the snacks from the regular daily ration so your cat does not consume more calories than it needs.

What Shape Should a Cat Bowl Have?

Many cats enjoy eating from a flat and sufficiently wide bowl. An open bowl shape provides enough space for the head and can prevent the whiskers from constantly hitting the edges while eating. However, which shape your cat truly prefers is individual.

WOLTERS cat bowls are tailored for feeding smaller animals and come in various colours and designs. Ceramic has a pleasant weight and thus stands relatively stable in the feeding area. The smooth surface is also easy to clean.

Choose the capacity according to the intended amount of food. For wet food and smaller portions, a compact bowl is usually sufficient, while a larger volume may be sensible for water. Cats with flat faces often require particularly shallow and easily accessible bowls.

How to Properly Clean Ceramic Bowls for Cats

Food residues, saliva, and moisture can create a breeding ground for unwanted germs in the bowl. Therefore, clean the food bowl thoroughly after every wet meal. Water bowls should also be rinsed regularly and filled with fresh water.

Use hot water and a suitable detergent for cleaning, or wash the bowl in the dishwasher, if it is marked as dishwasher safe. Rinse any possible detergent residues thoroughly. Regularly check ceramic bowls for cracks and chips, as residues can settle in damaged surfaces.

Bowl Mats for a Clean Feeding Area

When eating or drinking, something can quickly end up beside the bowl. A bowl mat protects the floor from food residues, water, and dirt. At the same time, it visually delineates the feeding area and provides space for both food and water bowls.

The mat should be non-slip, sufficiently large, and easy to clean. Remove food residues daily and promptly wipe up wet areas. This keeps your cat's feeding area clean and hygienic.

Lick Mats for Cats' Entertainment

A lick mat offers your cat a varied way to take in suitable wet food or creamy cat treats. The food is spread into the structured surface and cannot be gulped down as quickly as from a regular bowl.

Only use foods suitable for cats and consider the amount used in the daily food ration. Do not leave your cat unsupervised while using the mat, and remove it if she starts chewing on it or damaging the material. After each use, the mat should be thoroughly cleaned and completely dried.

How to Design a Cat-Friendly Feeding Area?

The feeding area should be located in a quiet and easily accessible spot. Many cats do not want to be disturbed while eating and prefer distance from walkways, loud household appliances, or heavily trafficked areas. In a multi-cat household, separate feeding areas can reduce stress and food envy.

Do not place the food bowl directly next to the cat litter box. Water and food also do not need to be placed immediately next to each other, as some cats prefer spatially separated drinking areas. Observe your cat's behaviour and adjust the arrangement to her individual preferences.

Discover Cat Supplies at WOLTERS Online

Whether selected cat food, tasty cat treats, an aesthetically pleasing ceramic bowl, or practical accessories for a clean feeding area: At WOLTERS, you will find cat supplies for various needs and preferences. Discover suitable products for daily feeding and create a comfortable, hygienic, and appealing dining area for your cat.