Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Free shipping from €95

DAUERKAUER Käsekauknochen WOLTERS cat & dog GmbH

Dog Treats

Whether as a reward during training, a little treat in between, or extensive chewing fun: discover dog treats for different preferences and needs. Our range includes soft training treats and all-natural chews, fish and meat snacks, as well as crispy cheese products and vegetarian alternatives. Various sizes, textures, and protein sources offer suitable treats for small and large dogs.
more infos

Filter products

DAUERKAUER Bauernfrühstück Belohnungs-Leckerli WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

DAUERKAUER Farmer's Breakfast Reward Treats

Content: 0.1 kg (€39.90 / 1 kg)

Regular price: €3.99
Tip
DAUERKAUER Crispy Käsestangen WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

DAUERKAUER Crispy Cheese Sticks

Content: 0.08 kg (€49.88 / 1 kg)

Regular price: €3.99
DAUERKAUER Fischkauer Blauer Wittling WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

DAUERKAUER Fish Chew Blue Whiting

Content: 0.15 kg (€46.60 / 1 kg)

Regular price: €6.99
DAUERKAUER Fischkauer Dorschwürstchen WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

DAUERKAUER Fish Chew Cod Treats

Content: 0.108 kg (€46.20 / 1 kg)

Regular price: €4.99
DAUERKAUER Fischkauer Fischhaut Donuts WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

DAUERKAUER Fish Chew Fish Skin Donuts

Content: 0.06 kg (€83.17 / 1 kg)

Regular price: €4.99
Tip
DAUERKAUER Fischkauer Fischhaut Knochen WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

DAUERKAUER Fish Chew Fish Skin Bone

Content: 0.065 kg (€76.77 / 1 kg)

Regular price: €4.99
DAUERKAUER Fischkauer Fischhaut Knoten WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

DAUERKAUER Fish Chew Fish Skin Knot

Content: 0.07 kg (€71.29 / 1 kg)

Regular price: €4.99
DAUERKAUER Fischkauer Hering-Dorsch Leckerli WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

DAUERKAUER Fish Chews Herring-Cod Treats

Content: 0.085 kg (€58.71 / 1 kg)

Regular price: €4.99
DAUERKAUER Fischkauer Lachs-Dorsch Leckerli WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

DAUERKAUER Fish Chew Salmon-Cod Treats

Content: 0.085 kg (€58.71 / 1 kg)

Regular price: €4.99
DAUERKAUER Fischkauer Lachshaut mit Lachsfleisch WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

DAUERKAUER Fish Chew Salmon Skin with Salmon Meat

Content: 0.06 kg (€83.17 / 1 kg)

Regular price: €4.99
DAUERKAUER Fischkauer Ostsee-Sprotten luftgetrocknet WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

DAUERKAUER Fish Chews Baltic Sprats Air-Dried

Content: 0.06 kg (€66.50 / 1 kg)

Regular price: From €3.99
DAUERKAUER Fischkauer Seefischstreifen WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

DAUERKAUER Fish Chew Sea Fish Strips

Content: 0.08 kg (€62.38 / 1 kg)

Regular price: €4.99
DAUERKAUER Fischkauer Thunfischtaler WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

DAUERKAUER Fish Chew Tuna Coins

Content: 0.07 kg (€85.57 / 1 kg)

Regular price: €5.99
DAUERKAUER Fischkauer XL Fischhaut Knochen WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

DAUERKAUER Fish Chew XL Fish Skin Bone

Content: 0.18 kg (€55.50 / 1 kg)

Regular price: €9.99
DAUERKAUER Fischkauer XL Island Kabeljau Fischhautrollen WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

DAUERKAUER Fish Chew XL Iceland Cod Fish Skin Rolls

Content: 0.18 kg (€55.50 / 1 kg)

Regular price: €9.99
DAUERKAUER Fischkauer Zeeland Muscheln WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

DAUERKAUER Fish Chew Zeeland Mussels

Content: 0.08 kg (€74.88 / 1 kg)

Regular price: €5.99
DAUERKAUER Hartkäse Belohnungs-Leckerli WOLTERS cat & dog GmbH
Select Content

DAUERKAUER Hard Cheese Reward Treats

Content: 0.1 kg (€39.90 / 1 kg)

Regular price: €3.99
Instagram

WOLTERS
on Instagram

Follow us on Instagram

Dog Treats for Training, Rewards and Chewing Activities

Dog treats can be used in various ways in everyday life. Small treats are ideal as immediate rewards during training, while larger chew items can provide longer-lasting engagement. It's crucial to choose the snack suitable for your dog's size, age, eating behaviour and dietary needs.

At WOLTERS, you can find dog treats and chew items made with various types of meat and fish, as well as cheese, vegetables or fruits. The range includes products from Lucky-Pet, Wolf’s Nature, Lucky’s Black Label, Fish4Dogs and DAUERKAUER.

What Dog Treats are Suitable for Your Dog?

A suitable dog treat should be well tolerated and match the intended use. For frequent rewards during training, small, easy-to-swallow pieces are practical. For quiet engagement periods, larger and firmer chew items can be chosen.

Additionally, consider your dog's age, size and dental status. A chew item suitable for a large, strong dog may be too hard or too big for a small dog. Conversely, a snack that is too small risks being swallowed whole by a large dog.

If there are known food intolerances, always check the full composition. The flavour mentioned on the front does not automatically mean that only that one type of animal is included.

Training Treats for Dogs

Training treats serve as quick and clearly understandable rewards. They should be small enough for your dog to eat quickly, allowing them to refocus on the exercise. Soft or semi-moist treats that can be broken into smaller pieces if needed are particularly practical.

For intense training sessions, choose the smallest snacks possible. Your dog often values the number of rewards more than their size. This way, you can confirm many successful repetitions without giving unnecessarily large amounts of food.

Not every dog prefers the same texture or flavour. Meat, fish, cheese, or vegetarian treats may have different motivating effects. Experiment to find which snack is attractive to your dog and is also well tolerated.

Soft Dog Treats for Small and Senior Dogs

Soft treats have a softer consistency and are often easy to break. They are particularly suitable for small dogs, puppies and older animals. Dogs that do not like to chew hard snacks may also cope better with a soft treat.

Semi-moist products must be carefully resealed after opening and stored according to the manufacturer's instructions. Due to their higher moisture content, they may be more sensitive to incorrect storage than completely dried snacks.

Natural Chew Items for Dogs

Natural chew items are made from dried animal components. These include, for example, beef scalp, ears, tripe, lung, chicken feet, duck necks, trachea or goat ears. Depending on the type of animal and body part, they vary significantly in hardness, fat content and chewing duration.

A product made from a single animal ingredient can have a straightforward composition. However, this does not automatically make it suitable for every sensitive dog. If there is an intolerance to the specified type of animal, the corresponding chew item must also be avoided.

Dried natural chew items can vary in shape, colour, size and smell. These differences are normal for a natural product. Still, check each item for unusual changes or damages before feeding.

What Do Chew Items Provide for Dogs?

Coping is a natural behavioural need for many dogs and can provide a calm engagement. How long a chew item lasts depends on the material, size and chewing strength of the dog. A strong dog can break down a supposedly durable item in a short time.

Chew items can be guided along the teeth through mechanical friction. However, reliable dental care cannot be derived from every product and every dog. Chew items do not replace regular tooth brushing or veterinary dental checks.

Very hard products can put strain on the teeth with strong biting. For existing dental problems, damaged teeth or particularly strong chewing behaviour, selection should be coordinated with the veterinary practice.

Fish Snacks for Dogs

Fish snacks offer a tasty alternative to classic meat treats. In the WOLTERS range, you will find snacks with salmon, white fish, sardine, sea bass or dried fish skin, among others. The products differ in texture, size and composition.

Dried fish skin often has a firm, crispy structure and can be offered as a chew item. Smaller fish bites and sticks, on the other hand, are suitable as a reward or snack in between.

The label fish snack does not automatically mean that only one type of fish has been processed. Always check the complete ingredients list for allergies or exclusion diets.

Cheese Snacks and Cheese Chews for Dogs

DAUERKAUER offers various dog snacks made from cheese. These include solid hard cheese chews, crispy cheese sticks, crunchies and softer reward treats. The different textures allow for use as chewing engagement or smaller rewards.

Solid cheese chews should be selected according to your dog's size and chewing strength. If the remaining end piece becomes so small that it could be swallowed, it should be removed or processed further according to the product instructions.

Cheese snacks also provide energy and may contain fat and milk components, depending on the recipe. Keep in mind the composition and feeding amount for known intolerances or necessary weight control.

Vegetarian Dog Treats

Vegetarian treats offer a change from snacks containing meat or fish. They may contain vegetables, potatoes, rice, cheese or plant-based ingredients. For frequent rewards, various small shapes and textures are available.

Vegetarian does not automatically mean vegan, grain-free, or low-calorie. Therefore, even with plant-based snacks, check the full composition and the details of each product.

Dog Treats for Food Allergies

For diagnosed food allergies, dog treats must fit into the chosen diet. Even small amounts of an intolerable protein source can disrupt a strictly implemented elimination diet.

Products with a clearly defined animal ingredient can make selection easier. However, possible fats, broths, gelatine and other animal components must also be examined. The flavour designation alone is not sufficient.

If your dog tolerates a rarely fed protein source such as horse, kangaroo, goat or camel, you can find corresponding snacks in the range. However, an unusual type of animal is not automatically hypoallergenic. What matters is which components your dog can tolerate individually.

Dog Treats with Fur

Dried ears or skin pieces with fur offer a particularly rudimentary texture and are liked by many dogs for chewing. They vary in hardness and size and should be selected according to individual chewing behaviour.

Snacks with fur are not a necessary component of a balanced dog diet and do not guarantee any effect on digestion. Sensitive dogs may react to unfamiliar components with changed stool or gastrointestinal issues. Therefore, introduce new chew items in small amounts at first.

What Dog Treats are Suitable for Puppies?

For puppies, snacks should be small, easy to chew, and age-appropriate. Soft training treats can be easily portioned and used during basic training. The reward should be small enough that the puppy does not have to chew for long and can quickly refocus.

Very hard chew items are not always suitable for the sensitive milk teeth. Choose products that are explicitly made for your puppy's age and size, and supervise them while chewing.

Since puppies have a relatively small daily energy requirement, many snacks can quickly account for a large part of their food intake. Use a portion of the regular daily ration as a reward for frequent training if necessary.

How Many Dog Treats Can Your Dog Have?

Dog treats are typically complementary feed and should only make up a limited part of the daily diet. Their energy must be deducted from the regular food ration. This applies to natural chew items and small training treats as well.

How much your dog can receive in addition depends on body size, activity, main food, and the energy content of the snacks. Particularly large chew items can provide a significant portion of the daily calorie requirements.

Regularly check weight and body shape. If your dog gains weight, not only the amount of the main food should be reviewed but also the entire snack ration.

Safely Offering Chew Items

Do not leave your dog unattended with a chew item. Choose a size that cannot be swallowed whole, and remove too small leftover pieces promptly. Shattering, sharp-edged or overly softened parts should also be disposed of.

Give chew items in a calm location if possible. In households with multiple dogs, spatially separate feeding is advisable to prevent food envy and allow each dog to chew their snack peacefully.

Fresh water should be provided after chewing. In case of repeated gagging, vomiting, constipation or other issues, feeding should be discontinued and veterinary advice sought if necessary.

Storing Dog Treats Properly

Store dog treats cool, dry, and away from direct sunlight. Carefully reseal the packaging after every use. This protects the snacks from moisture, loss of aroma, and pests.

Different types of snacks should be stored separately. Particularly odorous natural chew items can transfer their aroma to other products. After opening, follow the respective storage and consumption instructions.

Buy Dog Treats Online at WOLTERS

Whether it's a small training snack, soft treat, natural chew item, fish snack or cheese chew: at WOLTERS you will find dog treats for different occasions and preferences. Choose size, consistency, and ingredients suitable for your dog and consider the treats in their daily food ration.